BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Web Arayüz Tasarımı
Web Arayüz Tasarımı

“Tasarlamak, basitçe/sadece bir araya getirmek, sıralamak ve hatta düzenlemekten çok daha fazlası; anlam ve deger katmak, aydinlatmak, sadelestirmek, açıklamak, değiştirmek, yuceltmek, abartmak, ikna etmek ve belki de eğlendirmektir.” —Paul Rand

Arayüz tasarımı, özellikle son zamanlarda grafik programlarının her gün biraz daha yaygınlaşması ile ortaya çıktı ve insanların ilgisini ve algısını çekmeyi başardı. Günümüz şirketlerinde ve teknolojisinde web sitelerinin artışı bir rekabet ortamı yaratmıştır. Rekabetten mağlup olarak çıkmak için arayüz tasarımınızın çok ilgi çekici ve kurumsal politikanıza, vizyonunuza, misyonunuza uygun olması gerekir. İnsanların ilgisi tasarıma kaydıkça web siteleri arayüzü için de yüksek beklentiler oluşmaya başladı. Tasarım önceki zamanlarda sadece kod ve renkler ile ortaya çıkmıştır fakat internet teknolojilerini yaygınlaştığı için beklentilere karşılık verebilecek hale getirilmelidir.

Arayüz tasarım, istekleriniz dinledikten, tamamen beklentilerinize ve bakış açınıza uygun olarak tasarlandıktan sonra, kod dökümü işlemi yapılmalıdır. Onay safhası olarak arayüz tasarımı olmazsa olmazlar arasındadır. Her alanda olduğu gibi dijital alanda da önce göze hitap edilmesi önemlidir.

Arayüz tasarımı kullanıcı ile makine arasında bir köprü görevindedir. Kullanıcı odaklı web tasarım ve etkileşim tasarımı, tasarım disiplini olarak iki alt başlık altında toplanabilir. Kullanıcı odaklı tasarım, kullanıcı arayüzünün, kullanıcının amaçları, alışkanlıkları ve deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını amaçlar. Etkileşim tasarımı ise, insan ile makine arasındaki etkileşimin hedeflerinin ve yöntemlerinin tespiti demektir. Burada ki asıl amaç, hedeflere etkin biçimde ulaşmanın önündeki makineden veya insan kaynaklı engellerin aşılmasıdır.

 

 

 

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.