BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Web sitesinde doğru navigasyon kullanımı
Web sitesinde doğru navigasyon kullanımı

Navigasyon, tüketicilerin gereksiz tıklamalar yapmadan ve kafa karışıklığına maruz kalmadan aradıkları şeyi kolayca bulabilmelerine imkân veren web sitesindeki odak elementtir. Kullanıcıların web sitesinde kolayca gezinebilmeleri ve istedikleri bilgilere kolay erişebilmeleri için temel navigasyon kurallarına dikkat edilmelidir.

Web sitesi navigasyonu, web tasarımın en önemli kısımlarından birini oluşturur. Web sitesini kolay kullanım, iyi bir görünüm ve kullanışlı olacak şekilde tasarlamak gerekiyor. Web sitesi yoluyla yapılan satışları, yatırım döngüsünü ve etkileşimi arttırmak için hedef kitlenizi kolay çeken içeriklerden faydalanılmalıdır. Kötü bir web sitesi navigasyonu kullanıcıyı siteden uzaklaştırabilir.

Her alanda olduğu gibi webde de yeni teknikler, teknolojiler, cihazlar yenilikleri getiriyor. Büyük bir web sitesinin içeriğinin planlanması, navigasyonun tasarlanmasından önce tamamlanması gereken temel iştir. Web sitesi veya kurum-içi haberleşme ağları içindeki navigasyon sistemlerinin, kullanılabilirlik ve bulunabilirliği desteklemek amacıyla yapısal tasarım, organizasyon, etiketleme ve aramalarla bilgi ürünleri ve deneyimlerin oluşturulması gerekmektedir.

Navigasyon bölgesi, olabildiğince basit olmalıdır. Kullanıcıyı çok sayıda seçeneğe maruz bırakmak ve navigasyonu metin ve içeriklerle doldurmak web sitesinin kullanılabilirliğini olumsuz etkiler. Fakat bazen de sadelik yanıltıcı olabilir. Web sitesinin oldukça sade olduğunu düşünürken bir anda karmaşık olduğunu fark edebilirsiniz. Seçenekler kullanıcıların istedikleri bilgi ve ürünlere kolay ve hızlı erişebiliyor olması oldukça sade olduğu anlamına gelebilir. Alt sayfalar mini-siteler gibi tasarlanmış ve aynı format izlenmiş ve kullanımı kolay, tahmin edilebilir ve tutarlı bir yapıya sahip olmalıdır. 

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.