BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Müşteri Memnuniyeti ve Satış İlişkisi
Müşteri Memnuniyeti ve Satış İlişkisi

Satın alma yapmadan önce insanlar nelere önem verirler? Sorusunun cevabını yazımızda veriyoruz.

Geleneksel olarak face-to-face pazarlamanın yanında, dijital pazarlama sisteminin de kullanılması gerekiyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, müşteriler şu konularda çok iyi olan satıcılardan alışveriş yapmaya eğilimli oluyorlar;

Özgün Bir Bakış Açısı ve İnovasyonlar Yaratın

Müşteriler kendi sorunlarının ne olduğunu tespit edip, faydalı çözümler ile gelirlerse zaten sizin yapmanız gereken bir şey yok. Ancak eğer size geliyorlarsa, sizden yardım istiyorlar demektir. Bu yüzden problemi çözmek için yeni bir fikir ya da bakış açısı ortaya çıkarmanız gerekiyor.

İşbirliğine Sıcak Bakın

Müşteriler aslında onlara bir şeyler satmanızı değil karşılıklı bir hedefi gerçekleştirmek için onların endişelerine cevap vererek onlarla birlikte çalışmanızı istiyorlar. Kısacası onların başarılarına dahil olmanızı istiyorlar.

Sonuca Varma Kabiliyetinize Güvenin

Müşterileri sizin ve şirketinizin verdiği sözü yerine getirerek bir sonuca ulaşacaklarını kanıtlamazsanız, sizden bir şey satın almayacaklardır. Kendiniz buna inanmadığınız zaman, müşteriyi buna inandırmanız neredeyse imkansız olur.

Müşteriyi Özenle Dinleyin

Gerçekten dinlemek için, iç sesinizi bastırmalı ve hedeflerinizi bir kenara bırakmak zorundasınız. Unutmayın, bu konu sizinle ilgili değil, müşteriniz ile ilgili bir konu.

Müşterinin Bütün Gereksinimlerini Anlayın

Müşterilerinizin gereksinimleri ve şirketinizin sundukları arasındaki çizgileri bir araya getirmek yeterli olmaz. Ek olarak sunduğunuz şeylerden etkilenecek olan insanlar ile bağlantı kurmalısınız ve sizden satın almanın onların kariyer geliştirmek ve iş güvenliği gibi kişisel ihtiyaçlarını nasıl tatmin edeceğini anlatmalısınız.

Müşteriye Potansiyel Tuzaklardan Kaçması İçin Önerilerde Bulunun

Birçok satıcının başarısızlığa uğradığı bir noktadır. Müşteriler iş ile ilgili her kararın risk içerdiğini biliyor ancak sizden de bu riski en aza indirgemenizi istiyor. Nelerin yanlış gidebileceğini, benzer durumlarda nelerin kötü gittiğini ve bu sorunların tekrar oluşmaması için hangi önlemleri aldığınızı bilmek istiyorlar.

İkna Edici Bir Çözüm Üretin

Müşteriler işe yarar bir çözümü tanımlama ve önerme yeteneğine sahip olmanızı istiyor. Şuan farklı olan ise bunu yapabilme yeteneği “giriş ücreti” ve bu da rekabetçi satışta tek başına yeterli değil. Çeşitli yazılımlar yardımıyla ikna ediciliğinizi artırabilirsiniz.

Satın Alma Sürecini Anlatın

Müşteriler; satıcıların fiyat, indirim, erişilebilirlik, toplam tutar, eklenti seçeneği gibi şeyler üzerinde dönüp durmasından nefret ediyorlar. Satın alma işleminde neler olduğunu, bu satın almanın nasıl gerçekleşeceğini sade ve basit bir dille anlatabilmenizi istiyorlar. Dijital Pazarlamadan mutlaka faydalanın.

Müşteri ile Samimi Olarak Bağ Kurun

Sonuç olarak, her satış birbirine güvenen ve birbirinden hoşnut iki kişi arasında bir bağlantı kurularak gerçekleşiyor. Ünlü bir satış uzmanının söylediği gibi “Her şey eşit olsaydı, birçok insan hoşlandığı kişilerden satın almayı tercih ederlerdi… Ve bu her şey eşit olmadığı zaman da böyle…”

Diğer Seçeneklerin Önüne Geçen Değerler Yaratın

Son olarak, iş ücretlere ve bu ücretlerin benzer teklifler ile nasıl karşılaştırıldığına geliyor. Unutmayın ki müşteriyi sizden alışveriş yapmanın doğru seçim olduğunu kanıtlayamadığınız sürece, müşteri başka yerden alışveriş yapacaktır.

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.