BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
İyi Bir Blog Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir Blog Nasıl Olmalıdır?

Bir blog açmaya karar vermeden önce yapmanız gereken en önemli ilk şey blog sitenizin konusu olmalıdır.  Eğer kişisel bir blog açacaksanız yani içinizden geleni yazacaksanız bu adımı atlayabilirsiniz ancak kurumsal veya temasal bir blog kurmak istiyorsanız seçeceğiniz konu çok önemlidir. Öncelikle blog açacağınız yeri belirlemelisiniz. İnternette, wordpress, blogger ya da blogcu gibi ücretsiz blog açabileceğiniz birçok mecra var. Bunlar arayüzleri gereği fazla bir teknik bilgi bilmeden de size kolayca blog açma imkânı sunuyor.

Bloğunuzun ismi yazdığınız içeriklere uyumlu olmalıdır. Blogta en önemli şey içeriktir. İçeriğin kaliteli, ilgi çekici ve en önemlisi de mümkün olduğunca anlaşılır bir dille yazılması gerekir. Bloğunuzun ne hakkında olacağına iyi karar vermelisiniz. Tek bir konu üzerinde mi yoğunlaşmak istiyorsunuz yoksa her aklınıza geleni, içinizden geleni paylaşacağınız kişisel bir blog haline mi getireceksiniz bunun ayrımını çok iyi yapmalısınız.

Tabi her sektörde, her alanda olduğu gibi bloglarda da tasarım önemlidir. Fakat kişisel bir blog açacaksanız çok profesyonel tasarımcı gibi olmak zorunda değilsiniz, ücretsiz servislerde yüzlerce tema seçeneği var. Hem bloğunuza uygun hem de okuyucuyu zorlamayan, arka planı ve yazı tipi göz yormayan bir tema bulmaya gayret etmelisiniz.

Yazdığınız içeriklerin başlıkları da içerikler kadar önemlidir. Okuyucunun dikkatini çekmeli, içeriğinizin konusu hakkında da ipucu vermelidir. Kategorilere ayırmayı iyi yapmalısınız. Genel ya da çok detaya inmeden, yazılarınızı ayrıştıracağınız kategoriler bulmalısınız. Blog yazmak için edebiyatçı olmanıza gerek yok ancak dil bilgisi ve yazım kurallarına uymadığınız takdirde okuyucu kaybetme ihtimaliniz çok yüksektir. Bağlaç olan de, da ve ki’yi ayrı yazmayı unutmamalısınız.  

Blog okuyucuları genelde çok uzun düz yazıları okumaktan çok hoşlanmazlar. Okuyucuyu sıkmamak için sık sık paragraf yapmaktan, yazı içinde görseller kullanmaktan gerekirse devrik cümleler kurmaktan çekinmemelisiniz.  Sürekli güncel tutacağınız bir bloğunuz olmalı. Ayda bir kere güncelleyeceğiniz bloğunuzun takipçisi fazla olmaz, elinizden geliyorsa haftada 1-2 defa belki de daha fazla güncellemelisiniz. Daha fazla okuyucuya ulaşmak için sosyal medyadan yararlanın. Bloğunuzu Facebook, Twitter, Google+ gibi platformlarda tanıtabilirsiniz.

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.