BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Internet of Things (IoT) Nedir?
Internet of Things (IoT) Nedir?

İnternet hayatımızın her alanını değiştirmeye ve dönüştürmeye devam ediyor. Yeni bilgiler, yeni hedefler ve yeni rakipler ortaya çıkıyor. Internet of Things‘in de benzer bir etkiye sahip olduğu söyleniyor. Peki Internet of Things nedir ve yaşamımıza nasıl yön verecek?

Fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağına denilir. Sensöre sadece makine diyemeyiz. Bir makine gibi aynı şeyi tekrarlamaz; az zamanda verileri toplar, değerlendirir ve önlem alırlar. Nesnelerin interneti, sensörlerin ve makinelerin birbiri ile bağlantısını yaşamımıza getirmesini sağlıyor. Özetlemek gerekirse; nesnelerin internetini oluşturan gerçek değer; verilerin toplanıp, değerlendirilip, aktarılması noktalarını birleştirmesidir.

Dataları aktarmada bulut tabanlı uygulamalar çok önemli bir noktadadır. Sensörlerden gelen verileri bize ulaştıran ve yorumlayan bulut tabanlı uygulamalar olmadan nesnelerin internetinin bir özelliği kalmıyor.

Peki avantajları nelerdir? Hangi alanlar bunu kullanabilir?

İnsanlara IoT (Internet of Things) söylenildiğinde yeterince kapsamlı düşünmüyorlar dememizin nedeni burada saklı. Bu yalnızca para veya zaman tasarrufu ile ilgili olmuyor. İnternet bulunmadan önceki ve sonraki yaşamınızı düşünün. İşte o kadar büyük.

Sayılarla Internet of Things (IoT);

  • Nesneleri adlandırma ve izlemeye yönelik data aktarımı için kullanılan RFID(radio frequency identification) etiketlerin pazarı bugün için 11.1 Milyar Dolar. Bunun, 2020’ye kadar 21.9 milyara çıkması ön görülüyor.
  • M2M(makinalar arası iletişim) bağlantılı cihazlar bu yıl başında 5 milyar iken, 2024’e kadar 27 milyara çıkacağı tahmin ediliyor.
  • GE’nin tahminine göre “Endüstriyel Internet” (GE’nin IoT yerine kullandığı isim), önümüzdeki 20 yıl içeinde global GDP’ye 10 ila 15 Trilyon Dolar kazandırmış olacak.
  • McKinsey’in tahminlerine göre de IoT’nin toplam ekonomik etki alanı 2025’e kadar 11 Trilyon Doları bulmuş olacak.
  • CISCO’ya göre de IoT önümüzdeki 10 yıl içerisinde kamu sektörü için 4.6 Trilyon Dolar özel sektör için de 14.4 Trilyon Dolar gelir yaratmış olacak.
BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.