BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Dijital İllüstrasyon
Dijital İllüstrasyon

Dijital illüstrasyon çizimin gerçeklik sınırlarını aşarak çizilmesi, bir objenin ya da kişilerin istenilen biçimde veya şekillerde resmedilmesidir. İllüstrasyonlar çizim ve boyama malzemeleriyle hazırlanmalarının yanı sıra, fotoğraf, kolaj ve bilgisayar tekniklerinden yararlanılarak yapılmaktadır. Günümüzde illüstrasyonlar hedef kitlelere hitap edilebilmesi için kitap/dergi kapaklarında, kafe duvarlarında, grafiksel anlatımlarda, karikatürlerde, info grafiklerde vb…  pek çok alanda yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fotoğrafa göre daha dikkat çekici ve akılda kalıcı oldukları için yoğun bir biçimde tercih edilmektedir. Genelde vektörel olarak her türlü alan ve boyutta kullanıma, basıma uygun olarak dijital illüstrasyonlar yapılmaktadır.

Dijital ortamda yapılan İllüstrasyonlar kullanım alanları açısından üç grupta toplanabilir:

1-Yayın İllüstrasyonları:

Yayın illüstrasyonları; gazete, dergi, kitap, makale ,haber, roman açıklamalarına eşlik eder. Yayın sektöründe çalışan illüstratörler, üzerinde çalışacağı yayının içeriği hakkında bilgi ve görüş sahibi olmalıdır. Çünkü metindeki mesajı ve duyguyu resim diline aktarabilmektedir. Gazete illüstrasyonlarında genelde siyah- beyaz resimleme teknikleri kullanılır. İllüstrasyonun sanat biçimi olarak en özgür kullanıldığı alanlar çocuk kitap ve öyküleridir.

2-Reklam İllüstrasyonları:

Sinema, tiyatro konser afişleri, cd kapakları, basın ilanları ve tebrik kartları illüstrasyonun en fazla kullanıldığı alanlardır. Son zamanlarda moda illüstrasyonları da reklam illüstrasyonun içinde ele alınmaktadır. Bir ürün ya da hizmeti tanıma amacıyla yapılan her tür illüstrasyon çalışmalarında ayrıntı ön planda olmalıdır.

3-Bilimsel ve Teknik İllüstrasyonlar:

 İllüstratör; konu içinde daha önemli olanı vurgulamak için, gerektiğinde ayıklama, yalınlaştırma ve gerçeklik duygusunu etkilemeyecek abartma yöntemlerine başvurarak, bir fotoğraf makinesinden daha fazlasını yapmayı hedefler. Botanik, tıp, zooloji, mekanik gibi uzmanlık alanları için öğretici amaçla yapılan illüstrasyonlar bilimsel ve teknik illüstrasyonlarda toplanabilir.

Mimari ve iç dekorasyona yönelik üç boyutlu duygusu veren görüntüler, bilgisayarda grafiksel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Grafik tasarımcısı; afiş, basın ilanı, kitap kapağı, katalog gibi tasarım gerektiren ürünlerde değişik resimleme teknikleri kullanılabilir.

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.