BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Arama Motoru Optimizasyonu Özellikleri
Arama Motoru Optimizasyonu Özellikleri

’Search Engine Optimization’’ yani Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Web sitenizi Google gibi arama motorları aracılığı ile arama gerçekleştiren kullanıcılara üst sıralarda  göstermek ve web sitenize trafik çekmek için yapılan çalışmaların hepsine verilen addır.

Yapılan istatistiklere göre, Google ile arama gerçekleştiren kullanıcıların %90’ı yaptıkları arama sonrasında ilk sayfada önlerine çıkan web siteleri ziyaret ediyor. Yalnızca geriye kalan %10’luk kısım diğer arama sonuçlarını inceliyor.

Markanızı veya ürününüzü hedef kitleye tanıtabilmek ve satın alma işlemi gerçekleştirmek için arama motorlarında üstlerde yer almanız çok önemli. Pazarlanmak istenen veya reklamı yapılan ürünle, o ürünün satın alıcısı arasındaki bağı Arama Motoru Optimizasyonu ile kuruyorsunuz.

Temel Olarak Arama Motoru Optimizasyonları Özellikleri Nelerdir?

Her arama motorunun web site sıralamalarını ekranda göstermek için kullandığı algoritmalar var. Bu algoritmalar birçok kriteri değerlendiriyor ve arama sonuçlarında sitelerin sıralamasını belirliyor.

Arama sonuçlarındaki sıralamayı belirleyen kriterlerden en temel olanları site başlığı, site açıklaması ve site anahtar kelimeleridir. Peki, bunlar nelerdir? Açıklayalım.

Başlık

Bir sayfanın başlığı tarayıcılarda sayfanın üstünde gösteriliyor. En iyi başlık, açıklayıcı bir metin girerek oluşturulur. Ayrıca başlıklar, kullanıcının arama metni ile birebir ilişkilidir. Yani aranan bir metnin, site başlığında yer alması size fayda sağlamış olur.

Açıklama

Sayfanın içeriği ile ilgili kısa, öz ve kullanıcılar tarafından okunabilir bir özet yazılması gerekiyor. Sayfanızı orijinal ve farklı hale getiren açıklama kısmı, aynı zamanda sayfanıza özel metinleri oluşturduğunuz alandır.

Anahtar Kelime

Özellikle web sitelerin blog sekmesinde yer alan ve konunuzu en kısa, en açık biçimde ifade edecek kelime ya da kelime gruplarına anahtar kelime deniliyor. Anahtar kelimeler, yazılan her türdeki içeriğin öz kısmıdır.

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.