BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Web Analizi
Web Analizi

Günümüzde internetin ve iletişim araçlarının her gün biraz daha gelişmesi, yenilenmesi sayesinde daha önceden bilgi edinme, zaman geçirme ve eğlence aracı olarak kullandığımız internet ile şimdi bütün işlemlerimizi yapabiliyoruz. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesi internetin yelpazesinin daha da genişlemesini sağladı.

Özellikle son 5 yıldır reklam, tanıtım ve ticaret alanında hızla ilerleyen internette, kurum ve markaların ürünleri için web siteleri kullanmak bir zorunluluk haline geldi. Tanıtım ve pazarlama amaçlı bir web sitesine sahip olmak şirketlerin olmazsa olmazlarıdır. Fakat siteyi ayakta tutabilmek, doğru pazarlama taktiklerine, kullanıcı istekleri doğrultusunda niteliklerine ve gerekli analizlere sahip olmaktan geçmektedir.

Web analizi her koşulda müşteri odaklı olmalıdır. Tasarımı, yazılımı, yönlendirmesi hatta tipografisi bile kullanıcıya hitap etmelidir. Yapılacak analizler için kullanılması gereken bazı program ve sistemler vardır. Kullanıcı ziyaretlerinin sayıları, hareketleri, etkileşimi, ürüne verilen tepkileri gibi sistemler sayesinde sitenin takibi yapılmalıdır.

Analiz için Google ve Yandex’in ücretsiz hizmetleri vardır. Çoğu zaman Google Analytics ve Yandex Metrica kullanılır. Google Analytics ile sitenizi kaç kişi ziyaret etti, kaç dakika kaldı, siteye nasıl ulaştı ve hangi tarayıcıyı kullandı bunları görebilirsiniz. Yandex, Metrica ise, web sitesinin tekil olan ziyaretçi sayısını, sitedeki kullanıcı hareketlerini analiz eden bir sayaç sistemi oluşturmuştur. Bu sayaç sistemi sayesinde kod yüklenen web sayfalarının veri toplamak için ziyarete gelen kullanıcıları kayda geçirerek analiz yapılmasını sağlar. Her iki sistem de web sitesinin verimliliğini arttırır, siteyi geliştirme konusunda size yol gösterici olur.

Doğru ve düzenli yapacağınız web analizleri ile web sitesini analiz sonuçlarına göre güncelleyebilir, izlemeniz gereken yolu bulabilir ve siteyi üst seviyelere çıkarabilirsiniz. Bu yöntemlerle doğru hedef kitleye ulaşmanız da kolay olacaktır. Hedef kitlenizin isteklerini ölçebilir, sitenizi daha fazla kullanılan bir site haline getirebilirsiniz.

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.