BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Tipografi
Tipografi

Tipografi Robert Bringhurst’a göre: “Tipografi, insanların konuştuğu dili uzun ömür ömürlü bir formata dönüştürme sanatıdır.” Tipografi artık her alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle reklam amaçlı tasarımlarda, verilmek istenen mesajı ikna edici ve dikkat çekici kılmak için kullanılır. Öncelikle, tipografi sadece yazı fontu seçmek değildir. Yazı tipi, renkleri, satır uzunluğu, yazının konumlandırılması ve dizayn edilmesi gibi web tasarımını etkileyecek her türlü özelliği kapsayan tipografi, tarihe hem sanat dalı hem de teknik olarak tarihe geçmiştir.

Tasarımcı olmayan kişiler için, tipografi ve font kavramı arasında fark yokmuş gibi gözükse de aslında tipografi bir web sitesinin ya da tasarımın ana elementlerini oluşturur. Tipografinin web tasarımda kullanılması insanlarda ‘ Tipografi web sitesini güzelleştirmek için kullanılır ’ algısı yaratmıştır. Web sitesinin çoğu içeriktir, tipografi ise içeriği göstermek için kullanılır.

Tipografi sadece tasarımınızın öne çıkmasını, konuşulmasını sağlamaz. Oldukça fazla bir alana etki eder. Marka kimliği oluşturma açısından size çok yardımcı olur. Logo, markayı geniş boyutta tanıtır. Logonuz ile tipografik uyumu beraber yakaladığınızda işte o zaman gerçekten başarılı bir iş çıkarmış olursunuz. Tipografi, içeriğinizin dikkat çekilmesini sağlar ancak yanlış yapılan tipografiler tam tersi etki yaratabilir. Tipografiniz ne kadar iyi olursa olsun içeriğinizin kalitesi de çok önemlidir. Güzel, kaliteli hazırlanmış içerikler sıradan bir tipografi ile de başarılı olabilir. Tipografi içeriği sunmanıza, tanıtmanıza yardımcı olur. Seçilen renklerden, metnin boyutlandırılmasına, yazı tipine kadar her şey okunma sayınızı etkiler. Örneğin, 2000 kelimeden fazla düz bir yazıyı okumak okuyucuyu sıkabilir, ama birkaç değişiklik ve tipografik düzeltmelerle içeriği zenginleştirmek ve okunmasını sağlamak mümkündür. İnternet kullanıcıları internette dolaştıkları saylarda düzen ve akıcılık görmek isterler. Web sitenizin başarısı tasarım disiplinine uygun yapıda olması tipografi ile birleştirildiğinde fazlasıyla artar. Ayrıca iyi bir tipografi çalışma web sitenizin ve markanızın tutarlılığı konusunda da kullanıcıya mesaj verir.

Tipografi, ziyaretçilerin algısını değiştirme ve ziyaretçi artışı konusunda belirgin yarar sağlar ve içerik sunumunuzu da estetik açısından okunabilir kılar.

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.