BLOG
Dijital Dünyada Yaratıcılığın Sınırı Yoktur!
GERİ DÖN
Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?
Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?

Sanal Gerçeklik, son günlerde Türkiye’de oldukça popüler olan ve sürekli gelişim gösteren çok özgün bir teknoloji olayı. İsminden de anlaşılacağı üzere bu proje çeşitli çevresel kavramlar (Gözlük, kask vb.) aracılığı ile size sanal dünyada tam anlamıyla gerçeklik algısı vermeyi amaçlıyor.

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi sayesinde, hiç gitmediğiniz yerleri keşfetmenizi imkansız olma durumundan çıkarıyor ve gerçek hale dönüştürüyor. Kısacası sanal gerçeklik, yaratılan sanal dünyada bireyin tamamen gerçek bir hissiyat ile yer alması olayıdır.

İlk Sanal Gerçeklik Fikri ne zaman ortaya atılmıştır?

Sanal gerçeklik kavramı aslında köklü bir geçmişe dayanıyor. Bu fikir ilk olarak 1962 yılında Morton Heilig tarafından ortaya çıkarılmış ve Sensorama adında bir cihaz ile piyasada yerini almıştır. Bu cihazın amacı kullanıcılarına tiyatroda gerçekleşen olayları tam anlamıyla yaşatmak idi. Bu projeye maddi destekçi bulamayan Morton Heilig mecburen bu projeden vazgeçmiş oldu.

Peki, Sanal Gerçeklik teknolojisi hangi alanlarda en aktif ve faydalı şekilde kullanılabilir?

Yakın gelecekte eğitim alanında aktif bir şekilde kullanılabileceği öngörülüyor. Günümüzde “Uzaktan Eğitim” popülaritesi yüksek bir kavram haline geldiSanal Gerçeklik ile bağ kurulduğunda ise daha da popüler olması kaçınılmaz hale geliyor.

Sanal Gerçekliğin, sağlık sektöründe de birçok fayda sağlamasına kesin gözle bakılıyor. Örnek vermek gerekirse, akrebe karşı fobiniz mi var? Yaratılan bu sanal dünyada akrep ile yüzleşip rahatsızlığınızı giderme imkanı bulmuş oluyorsunuz.

Bu teknoloji birçok alanda hayatımıza faydalı şekilde dahil oluyor ve olmaya da devam edeceği öngörülüyor.

Oculus Rift markası bu teknolojide ortaya çıkan önemli bir markadır. Bu teknoloji Facebook sahibi Mark Zuckerberg’in ilgisini çekti ve Oculus Rift 2 milyar dolara Facebook tarafından satın alındı.  Kısacası Sanal Gerçeklik, çok yakın zamanda herkesin rahatlıkla erişebileceği bir teknoloji haline geliyor.

 

BAĞLANTIDA KALIN
10LINEMEDIA
Biz 10Linemedia olarak Türkiye’de online reklam ve pazarlama sektörüne yenilikler getirmeyi hedefleyerek yola çıktık. Stratejimiz ile reklam ve pazarlama bütçenizi maksimum verimle kullanıyor ve reklam geri dönüş oranlarınızı yükseltiyoruz.